Autor: Tomáš Bartoš
Napadlo mě, že bych mohl nafotit, jak tvořím moduly. Třeba se to někomu bude jednou hodit a bude to pro něho inspirativní. Popis stavby je uveden u každé fotografie.
Pravda, začátek mám poněkud usnadněn. Když jsem začal doma s kolejištěm, musel jsem na rámy místo dřeva použít železo. Máme u nás moc šikovného zámečníka, který udělá rám tak, jak potřebuji. Modul je pak pevný, lehký a mě to hlavně ušetří čas s „tesařinou“.
Přivezl jsem domů základ. Jedná se o oblouk 60° R 1000 mm. Na jedné části zemědělská půda, na druhé remíz.
Pletivo používám z několika důvodů. Ten nejzásadnější je, že prostě neumím vytvarovat krajinu pomocí postupným odřezáváním polystyrenu. Zkoušel jsem to několikrát, ale nikdy to nedopadlo podle mých představ. Pletivo si můžu natáhnout, přizvednout, promáčknout, …. a rovnou vidím, jak bude krajina vypadat. Dalším důvodem je to, že vnitřní prostory pod module jsou vzdušnější. Na modulu by to asi tolik nevadilo, ale na půdě na kolejiště by to byl velký problém. Kolejiště mám hodně při zemi a do „podzemí“ se potřebuji někde vejít. Tam kde mám kopec, tak si krásně sednu na zem a mám dostatek místa.
Než zaschne tmel, tak si zatím připravím vruty na uchycení kolejnic na kraji modulu. Tento způsob uchycení kolejnic na kraji se nám docela osvědčil. Je to rychlé a není to tak náročné. Když se vrut dobře přichytí a kolejnice přiletuje, drží vše dobře a je problém kolejnici odtrhnout. To je totiž docela choulostivé místo modulů. Když někdo projde okolo, zachytí oblečením o kolejnici a šup…. kolejnice je odtržená a je to v háji.
Než začnu zasypávat hlínou, tak nejdřív zasypu cestu. Zkusím to trochu jinak, než jsem to vždy dělal. Pokaždé jsem cestu sypal hned tím nejjemnějším štěrkem. Tentokrát jsem nejdříve zasypal trochu hrubším, protože na cestách není jen jemný prach, ale jsou i velké kameny. Uvidíme, jak to dopadne.